Την 1η Μαρτίου στη Βαρσοβία πραγματοποιήθηκε πορεία με συλλαλητήριο στη μνήμη των Καταραμένων Στρατιωτών, ενός αντι-κομμουνιστικού κινήματος αντίστασης στην Πολωνία, που αγωνίστηκε ενάντια στην κόκκινη κατοχή μετά το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο.
Η μνήμη των Καταραμένων Στρατιωτών εξακολουθεί να προκαλεί έντονες συζητήσεις τόσο στην πολωνική κοινωνία, αλλά και μεταξύ των ιστορικών.
Μέχρι τώρα, η τύχη πολλών μελών του κινήματος αυτού είναι άγνωστη και προσπαθούν να πραγματοποιήσουν εκταφές προς αναζήτηση απαντήσεων . Οι φορείς αυτοί, υπεύθυνοι των ερευνών, αντιμετωπίζουν συχνά ισχυρή γραφειοκρατική αντίσταση.
Με την αλλαγή της κυβέρνησης στην Πολωνία,η 1η Μαρτίου έχει οριστεί ως η επίσημη ημέρα μνήμης των Καταραμένων Στρατιωτών . Οι συμμετέχοντες πραγματοποίησαν πορεία στους δρόμους της Βαρσοβίας, φωνάζοντας εθνικιστικά συνθήματα που εξυμνούσαν τα κατορθώματα της αντι-κομμουνιστικής αντίστασης. Η πορεία κινήθηκε προς τη φυλακή που τότε αιχμαλώτιζαν τους εχθρούς του κομμουνιστικού καθεστώτος στην Πολωνία.
Στη φυλακή, η πομπή σταμάτησε και όλοι μαζί τραγούδησαν τον ύμνο της Πολωνίας. Στη συνέχεια, οι διοργανωτές της παρέλασης πραγματοποίησαν ομιλίες και ο λόγος δόθηκε σε έναν από τους μαχητές της Armia Krajowa (Εγχώριου Στρατού), ο οποίος πέρασε από τα μπουντρούμια του καθεστώτος και ζει μέχρι σήμερα. Στην ομιλία του, ο βετεράνος εξέφρασε τη χαρά ότι οι νέοι άνθρωποι εξακολουθούν να θυμούνται τα κατορθώματα των προκατόχων τους και ζήτησε την αμείλικτη συνέχιση του αγώνα ώστε να ανακαλύψουν επιτέλους την αιτία που τα ξεκίνησε όλα αυτά .
Στο τέλος, οι συμμετέχοντες της πορείας εναπόθεσαν λουλούδια στους τοίχους της φυλακής και απέτισαν φόρο τιμής κρατώντας ενός λεπτού σιγή.
περισσότερα
Επιχείρηση Βαλκυρία, ογδόντα χρόνια μετά
επιμέλεια κειμένου Ν. Αγαπηνός Πριν από ογδόντα χρόνια σχεδιάσθηκε η Επιχείρηση Βαλκυρία, η επίθεση στον Χίτλερ που θα μπορούσε να...
Κυκλοφόρησε το νέο 10ο τεύχος της Ανάκτησης!
Μπορεί ένας πίνακας να κρύβει πίσω του τρεις ιστορίες από τον πόλεμο, την ιατρική, την πολιτική και βέβαια την τέχνη;...
Ένα κείμενο απλό, αληθινό, που χρειάζεται σκέψη
του Gabriele Adinolfiμετάφραση: Κωνσταντίνος Μποβιάτσος Ας διδαχθούμε από το μάθημα των γαλλικών! Αντί να αφήνουμε τον εαυτό μας να κουνιέται...
Επιτέλους ακούσαμε το «Alexander the Great» στην Ελλάδα! (video)
Σε κάθε επίσκεψη των Iron Maiden στην χώρα μας «πάγιο αίτημα» του κόσμου ήταν να ακουσθεί το “Alexander the Great”...
Οι οπαδοί ενάντια στην κατοχή (video)
Τρεις μεγάλοι σύνδεσμοι οπαδών στην Κύπρο συμμετείχαν στις αντικατοχικές εκδηλώσεις με αφορμή την συμπλήρωση πενήντα ετών από την εισβολή των...
Πενήντα χρόνια μετά… Η Φλόγα της Ένωσης δεν σβήνει ποτέ
Μπορούν πενήντα χρόνια κατοχής να σβήσουν χιλιάδες χρόνια Ελλάδας; Μπορούν σχέδια, προτάσεις, διζωνικές ομοσπονδίες να σβήσουν την φλόγα που καίει...