![](http://www.anaktisi-mag.gr/wp-content/uploads/2021/11/161121-maiandros.jpg)
Πόσες φορές έχουμε γράψει για εθνικιστικές κερκίδες σε Ελλάδα και εξωτερικό; πόσες φορές έχουμε γράψει για την ιδιαίτερη ιστορία ομάδων που ιδρύθηκαν εκτός από τους προφανείς αθλητικούς σκοπούς και για άλλους λόγους; ΑΕΚ και ΠΑΟΚ (και μαζί με αυτές δεκάδες άλλες μικρότερες) είχαν σαν σκοπό τους την τόνωση του ηθικού του προσφυγικού Ελληνισμού που μετά το 22 έψαχνε το καθετί που θα του έδινε υπερηφάνεια. Νωρίτερα στην Σμύρνη , Απόλλωνας και Πανιώνιος συσπείρωναν χιλιάδες Έλληνες κάτω από τα λάβαρά τους και την γαλανόλευκη. Αλλά και ο Ηρακλής στην τουρκοκρατούμενη τότε Θεσσαλονίκη λειτουργούσε σαν κάλυψη των Ελλήνων που ετοιμαζόντουσαν για να διώξουν τους Οθωμανούς.
![](http://www.anaktisi-mag.gr/wp-content/uploads/2021/11/161121-maiandros2.jpg)
Ποτέ όμως δεν έχει γραφτεί κάτι για αμιγώς εθνικιστική ποδοσφαιρική ομάδα. Ποτέ μέχρι σήμερα που η Ανάκτηση φέρνει στο φως (χάρη στο πολύτιμο αρχείο ενός καλού φίλου) την ίδρυση και τη πορεία του Μαίανδρου της ομάδας που ίδρυσε το κόμμα της 4ης Αυγούστου.
Την 12η Νοεμβρίου 1969 έγινε στις εφημερίδες της εποχής η ανακοίνωση για την ίδρυση του σωματείου «Μαίανδρος», το οποίο στις 3 Δεκεμβρίου του ιδίου έτους ζήτησε να αγωνισθεί στην Γ’ Κατηγορία της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Αθηνών.
Η αρχική έδρα της ομάδος βρίσκονταν στο Κολωνάκι, επί της οδού Ανδρέα Μεταξά και την 1η Σεπτεμβρίου 1970 εξελέγη το πρώτο του Διοικητικό Συμβούλιο με πρόεδρο τον Ν. Κριθάρα, αντιπρόεδρο τον Π. Τσίπηρα, γενικό γραμματέα τον Ν. Κωνσταντάτο, ειδικό γραμματέα τον Β. Κουμέσο, ταμία την Ναυσικά Κόμπη και συμβούλους τους Β. Κουκούτση και Χαρ. Κουμέσο.
Την πρώτη περίοδο , τους εντός έδρας αγώνες τους έδινε στο γήπεδο των Ηλυσίων, αλλά τις επόμενες περιόδους έδωσε και στην Αργυρούπολη-Ελληνικό, στη Νήαρ Ηστ και στην Βούλα.
Εκτός από το καθαρά αθλητικό κομμάτι, γίνονταν τακτικές συνελεύσεις των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου, μεταγραφές ποδοσφαιριστών και δίδονταν χοροεσπερίδες.
Μετά από ανελλιπή παρουσία στις διοργανώσεις, το 1975 κατατέθηκε από τον πληρεξούσιο δικηγόρο του σωματείου η αίτηση όπως η επωνυμία του σωματείου να τροποποιηθεί από «Γυμναστικός Σύλλογος Μαίανδρος» σε ένα άλλο Σωματείο της ΕΠΣ Αθήνών το οποίο υφίσταται μέχρι και σήμερα.
Ήταν η εποχή του «κυνηγιού των μαγισσών» από την καραμανλική εξουσία, αλλά αυτό δεν αναιρεί την προσπάθεια του Κ4Α για καθολική συμμετοχή στα κοινά με την ίδρυση ενός από τα πρώτα εθνικιστικά ποδοσφαιρικά σωματεία στην Ευρώπη.
περισσότερα
Επιχείρηση Βαλκυρία, ογδόντα χρόνια μετά
επιμέλεια κειμένου Ν. Αγαπηνός Πριν από ογδόντα χρόνια σχεδιάσθηκε η Επιχείρηση Βαλκυρία, η επίθεση στον Χίτλερ που θα μπορούσε να...
Κυκλοφόρησε το νέο 10ο τεύχος της Ανάκτησης!
Μπορεί ένας πίνακας να κρύβει πίσω του τρεις ιστορίες από τον πόλεμο, την ιατρική, την πολιτική και βέβαια την τέχνη;...
Ένα κείμενο απλό, αληθινό, που χρειάζεται σκέψη
του Gabriele Adinolfiμετάφραση: Κωνσταντίνος Μποβιάτσος Ας διδαχθούμε από το μάθημα των γαλλικών! Αντί να αφήνουμε τον εαυτό μας να κουνιέται...
Επιτέλους ακούσαμε το «Alexander the Great» στην Ελλάδα! (video)
Σε κάθε επίσκεψη των Iron Maiden στην χώρα μας «πάγιο αίτημα» του κόσμου ήταν να ακουσθεί το “Alexander the Great”...
Οι οπαδοί ενάντια στην κατοχή (video)
Τρεις μεγάλοι σύνδεσμοι οπαδών στην Κύπρο συμμετείχαν στις αντικατοχικές εκδηλώσεις με αφορμή την συμπλήρωση πενήντα ετών από την εισβολή των...
Πενήντα χρόνια μετά… Η Φλόγα της Ένωσης δεν σβήνει ποτέ
Μπορούν πενήντα χρόνια κατοχής να σβήσουν χιλιάδες χρόνια Ελλάδας; Μπορούν σχέδια, προτάσεις, διζωνικές ομοσπονδίες να σβήσουν την φλόγα που καίει...