![](http://www.anaktisi-mag.gr/wp-content/uploads/2022/09/180922-italexit.jpg)
Οι εκλογές έφθασαν στην Ιταλία και στις 25 Σεπτεμβρίου οι κάλπες περιμένουν τον νέο πρωθυπουργό, που πιθανόν θα είναι γυναίκα. Ή μάλλον υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι. Όλα θα εξαρτηθούν από τα νούμερα που θα βγουν, δηλαδή τις περιβόητες ψήφους που πλέον ελέγχουν τις ψυχές μας.
Ας αφήσουμε όμως την φιλοσοφία και ας πάμε σε πρακτικά λόγια. Αναμφισβήτητα την Κυριακή θα νικήσει η λεγόμενη Κεντροδεξιά η οποία αποτελείται από μια συμμαχία της Lega Salvini, Fratelli d Italia και τον αιώνιο Silvio Berlusconi. Μια συμμαχία ετερόκλητη όπου βλέπουμε μαζί λαϊκιστές της Lega μαζί με την Meloni (πρώην νεοφασίστρια στα νιάτα της, τώρα φαίνεται μεγάλωσε και ωρίμασε) και τον Silvio τη προσωποποίησή του νεοκαπιταλισμού. Διαφωνίες πολλές μεταξύ τους αλλά έκαναν αυτό το μέτωπο για να εναντιωθούν στην Νέα Τάξη όπως λένε. Τώρα πως είναι ενάντια στην νέα τάξη , όταν και οι τρεις είναι υπέρ της ΕΕ και του ΝΑΤΟ και σε κάποιες άλλες θέσεις τους, εκτός του Berlusconi, απλά οι άλλοι δυο πετάνε και κάποια πατριωτική κορώνα ενάντιο στην μετανάστευση, τράπεζες κτλ. (να μην σχολιάσω για υποχρεωτικό εμβόλιο). Γενικά μπερδεμένες καταστάσεις που ποντάρουν μόνο στην διάσημη πολυθρόνα.
Σε περίπτωση λοιπόν νίκης του συνασπισμού αυτού, ενάντια στον άλλον της κέντρο αριστεράς, όποιο κόμμα πάρει μέσα στην συμμαχία το μεγαλύτερο ποσοστό με μεγάλη όμως διαφορά από το δεύτερο, θα γίνει πρωθυπουργός ο αρχηγός του κόμματος αυτού. Στην αντίθετη περίπτωση μάλλον πάμε για συζητήσεις και άλλα τέτοια. Αυτή είναι η εσωτερική απόφαση της Κεντροδεξιάς.
Αλλά ευτυχώς που υπάρχει και άλλη μια επιλογή για όσους θέλουν πραγματικά να μην ψηφίσουν συστηματικά και λαϊκίστικα κόμματα. Υπάρχει το κίνημα Italexit με θέσεις απλές και ξεκάθαρες, κάτι σαν μια επιλογή αυτών των προβληματισμένων, κυρίως εθνικιστών, που δεν θέλουν να ψηφίσουν τις κολοτούμπες της Melloni, την δοκιμασμένη και απογοητευτική Lega. Ο Luigi Paragone, αρχηγός του κινήματος αυτού, ιδεολογικά δεν έχει κανένα θέμα μνα συνεργαστεί με τους κακούς νεοφασίστες . Είδε ότι υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι οι οποίοι έχουν στα βασικά θέματα τα ίδια πιστεύω και έτσι προχωρά μαζί τους.
Κωνσταντίνος Μποβιάτσος
περισσότερα
Επιχείρηση Βαλκυρία, ογδόντα χρόνια μετά
επιμέλεια κειμένου Ν. Αγαπηνός Πριν από ογδόντα χρόνια σχεδιάσθηκε η Επιχείρηση Βαλκυρία, η επίθεση στον Χίτλερ που θα μπορούσε να...
Κυκλοφόρησε το νέο 10ο τεύχος της Ανάκτησης!
Μπορεί ένας πίνακας να κρύβει πίσω του τρεις ιστορίες από τον πόλεμο, την ιατρική, την πολιτική και βέβαια την τέχνη;...
Ένα κείμενο απλό, αληθινό, που χρειάζεται σκέψη
του Gabriele Adinolfiμετάφραση: Κωνσταντίνος Μποβιάτσος Ας διδαχθούμε από το μάθημα των γαλλικών! Αντί να αφήνουμε τον εαυτό μας να κουνιέται...
Επιτέλους ακούσαμε το «Alexander the Great» στην Ελλάδα! (video)
Σε κάθε επίσκεψη των Iron Maiden στην χώρα μας «πάγιο αίτημα» του κόσμου ήταν να ακουσθεί το “Alexander the Great”...
Οι οπαδοί ενάντια στην κατοχή (video)
Τρεις μεγάλοι σύνδεσμοι οπαδών στην Κύπρο συμμετείχαν στις αντικατοχικές εκδηλώσεις με αφορμή την συμπλήρωση πενήντα ετών από την εισβολή των...
Πενήντα χρόνια μετά… Η Φλόγα της Ένωσης δεν σβήνει ποτέ
Μπορούν πενήντα χρόνια κατοχής να σβήσουν χιλιάδες χρόνια Ελλάδας; Μπορούν σχέδια, προτάσεις, διζωνικές ομοσπονδίες να σβήσουν την φλόγα που καίει...