![](http://www.anaktisi-mag.gr/wp-content/uploads/2024/02/140224-kayrlayths.jpg)
Ο Γιώργος Καρλαύτης κατέκτησε και το δεύτερο πρωτάθλημα του NFL με τους Kansas Chiefs στο μεγαλύτερο αθλητικό σόου των ΗΠΑ, το Super Bowl, κάνοντας μια εξαιρετική εμφάνιση.
Ο Γιώργος Καρλαύτης μετά τον αγώνα πανηγύρισε με την οικογένειά του και με την ελληνική σημαία στους ώμους του. Μάλιστα, μίλησε στην ΕΡΤ για την μεγάλη του επιτυχία και τόνισε ότι στόχος του είναι να επιστρέψει κάποια στιγμή στην Ελλάδα.
«Πάντα φανταζόμουν τον εαυτό μου σαν επαγγελματία αθλητή. Μεγαλώνοντας νόμιζα ότι θα είμαι ο επόμενος Διαμαντίδης», ανέφερε ο πρωταθλητής που δεν έχει κρύψει ποτέ την αγάπη του για τον Παναθηναϊκό.
Μιλώντας για τον πανηγυρισμό με την ελληνική σημαία είπε: «Ήθελα να δείξω ότι είμαι ο μόνος Έλληνας που έχει κάνει κάτι τέτοιο. Να δείξω περισσότερο την υπερηφάνεια μου που είμαι από την Ελλάδα και για την πατρίδα μου».
Αναφορικά με το αν υπάρχουν και άλλοι τομείς που σκέφτεται να επενδύσει ανέφερε: «Δεν είμαι σίγουρος. Είμαι 22 χρονών ακόμα. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα φιλανθρωπικά. Οπότε ασχολούμαι με αυτά. Με διάφορα ιδρύματα και διαφορετικούς σκοπούς εδώ στο Kansas City και θέλω να επεκταθούμε και περισσότερο στην Ελλάδα. Θέλω να κάνω camps και διάφορα για τη νεολαία, τα μικρά παιδιά. Το μεγαλύτερό μου πάθος εκτός του αμερικανικού ποδοσφαίρου και της οικογένειάς μου και της θρησκείας θα έλεγα ότι ήταν τα φιλανθρωπικά».
Όπως λέει στα σχέδια του είναι κάποια στιγμή να γυρίσει στην Ελλάδα, όπου θέλει να μεγαλώσει την οικογένειά του, με τη μελλοντική του σύζυγο.
περισσότερα
Επιχείρηση Βαλκυρία, ογδόντα χρόνια μετά
επιμέλεια κειμένου Ν. Αγαπηνός Πριν από ογδόντα χρόνια σχεδιάσθηκε η Επιχείρηση Βαλκυρία, η επίθεση στον Χίτλερ που θα μπορούσε να...
Κυκλοφόρησε το νέο 10ο τεύχος της Ανάκτησης!
Μπορεί ένας πίνακας να κρύβει πίσω του τρεις ιστορίες από τον πόλεμο, την ιατρική, την πολιτική και βέβαια την τέχνη;...
Ένα κείμενο απλό, αληθινό, που χρειάζεται σκέψη
του Gabriele Adinolfiμετάφραση: Κωνσταντίνος Μποβιάτσος Ας διδαχθούμε από το μάθημα των γαλλικών! Αντί να αφήνουμε τον εαυτό μας να κουνιέται...
Επιτέλους ακούσαμε το «Alexander the Great» στην Ελλάδα! (video)
Σε κάθε επίσκεψη των Iron Maiden στην χώρα μας «πάγιο αίτημα» του κόσμου ήταν να ακουσθεί το “Alexander the Great”...
Οι οπαδοί ενάντια στην κατοχή (video)
Τρεις μεγάλοι σύνδεσμοι οπαδών στην Κύπρο συμμετείχαν στις αντικατοχικές εκδηλώσεις με αφορμή την συμπλήρωση πενήντα ετών από την εισβολή των...
Πενήντα χρόνια μετά… Η Φλόγα της Ένωσης δεν σβήνει ποτέ
Μπορούν πενήντα χρόνια κατοχής να σβήσουν χιλιάδες χρόνια Ελλάδας; Μπορούν σχέδια, προτάσεις, διζωνικές ομοσπονδίες να σβήσουν την φλόγα που καίει...