![](http://www.anaktisi-mag.gr/wp-content/uploads/2021/09/140921-poiot-epiloges.jpg)
του Άγγελου Δημητρίου
Για πρώτη φορά στην χώρα μας, μετά τα χρόνια της πασοκικής μονοκρατορίας, επιτελείται συντονισμένα και συστηματικά ο έλεγχος των ΜΜΕ, συμβατικών και ιντερνετικών, από την εξουσία.
Οι πολίτες παρακολουθούν τις εξελίξεις της επικαιρότητας κοπιαρισμένες, από δελτία ειδήσεων, εφημερίδες, διαδικτυακούς τόπους, και καμία αληθινή αντιπολίτευση δεν υπάρχει μπροστά σε αυτή την καλοστημένη προπαγανδιστική μηχανή που επαινεί συνεχώς τις κυβερνητικές επιλογές σε όλα ανεξαιρέτως τα ζητήματα. Όσοι ψελλίζουν κάτι διαφορετικό βαφτίζονται «ψεκασμένοι» και «συνωμοσιολόγοι».
Ο δε «εθνικιστικός χώρος» απ’ τον οποίο θα περίμενε κανείς μια αυθεντικότητα, συνεχίζει να τρώει τις σάρκες του, μέσα σε ένα αυστηρά οριοθετημένο περιθώριο, απ’ το οποίο αδυνατεί να εξέλθει, ομοιάζοντας με κινούμενη άμμο: όποια κίνηση γίνεται, τον τραβάει ολοένα και βαθύτερα σε αυτό το περιθώριο.
Μέσα σε αυτό το κλίμα, όπου στην κοινωνία επικρατεί ένας αδυσώπητος ανταγωνισμός για το ποιος θα εξασφαλίσει τον άρτο τον επιούσιον και οι νοοτροπίες παραμένουν αμετάβλητες- ας δούμε τις δεκάδες χιλιάδες αιτήσεις στον ΑΣΕΠ για μια δημοσιοϋπαλληλική θέση ή στα προγράμματα ΕΣΠΑ για μια επιχορήγηση- και ενώ μια μειοψηφία συνεχίζει να πλουτίζει σιωπηρά ή κραυγαλέα, μέσα στο κλίμα αυτό λοιπόν, υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα δεν έχουν ξεπουλήσει τις συνειδήσεις τους, αγαθοί σαν περιστέρια αλλά και φρόνιμοι σαν τους όφεις. Υπάρχει κυρίως ένα κομμάτι της ελληνικής νεολαίας που ακόμα βαδίζει στα σύννεφα και ορκίζεται σε δονκιχωτικές αλήθειες, που ακόμα πιστεύει σε έννοιες όπως ο ιδεαλισμός, την ώρα κατά την οποία όλα τα προσχήματα έχουν καταπέσει και τα ψέματα αποκαλύφθηκαν σαν μέσα από φτηνιάρικα φορέματα.
Για αυτούς τους λίγους υπάρχει και αυτό το περιοδικό! Με τα πενιχρά μέσα που διαθέτουμε, με όλες τις δυσκολίες που υπαγορεύουν οι καιροί συνεχίζουμε την περιοδική αυτή έκδοση σαν μέσο αντικουλτούρας και αντιδιαφωτίσης, προκρίνοντας όπως λέει και ο σύντροφος Adinolfi, την ποιότητα. Γιατί ό, τι και όποιος περιέχει ποιότητα μακροπρόθεσμα θα αντέξει. Ας παραμερίσουμε λοιπόν την εκζήτηση της ποσότητας, την ζητιανιά των ψήφων και των χρημάτων και ας γυρέψουμε να βρούμε δίπλα μας έναν ποιοτικό συναγωνιστή. Κάποιον που έχει να προσφέρει με καθαρή καρδιά και γνώση. Που μιλάμε την ίδια γλώσσα και έχουμε τις ίδιες έγνοιες.
Σε αυτό το τεύχος, καταπιανόμαστε με θέματα που έχουν να κάνουν με την ιδεολογία, την ιστορία, την επιστημονική γνώση, με πρόσωπα και φορείς ιδεών. Και ευελπιστούμε ότι το μέλλον θα φέρει τα καλύτερα! Ευχόμαστε καλό καλοκαίρι σε όλους εσάς τους αναγνώστες μας, με οδηγό την βελτιοδοξία!
περισσότερα
Επιχείρηση Βαλκυρία, ογδόντα χρόνια μετά
επιμέλεια κειμένου Ν. Αγαπηνός Πριν από ογδόντα χρόνια σχεδιάσθηκε η Επιχείρηση Βαλκυρία, η επίθεση στον Χίτλερ που θα μπορούσε να...
Κυκλοφόρησε το νέο 10ο τεύχος της Ανάκτησης!
Μπορεί ένας πίνακας να κρύβει πίσω του τρεις ιστορίες από τον πόλεμο, την ιατρική, την πολιτική και βέβαια την τέχνη;...
Ένα κείμενο απλό, αληθινό, που χρειάζεται σκέψη
του Gabriele Adinolfiμετάφραση: Κωνσταντίνος Μποβιάτσος Ας διδαχθούμε από το μάθημα των γαλλικών! Αντί να αφήνουμε τον εαυτό μας να κουνιέται...
Επιτέλους ακούσαμε το «Alexander the Great» στην Ελλάδα! (video)
Σε κάθε επίσκεψη των Iron Maiden στην χώρα μας «πάγιο αίτημα» του κόσμου ήταν να ακουσθεί το “Alexander the Great”...
Οι οπαδοί ενάντια στην κατοχή (video)
Τρεις μεγάλοι σύνδεσμοι οπαδών στην Κύπρο συμμετείχαν στις αντικατοχικές εκδηλώσεις με αφορμή την συμπλήρωση πενήντα ετών από την εισβολή των...
Πενήντα χρόνια μετά… Η Φλόγα της Ένωσης δεν σβήνει ποτέ
Μπορούν πενήντα χρόνια κατοχής να σβήσουν χιλιάδες χρόνια Ελλάδας; Μπορούν σχέδια, προτάσεις, διζωνικές ομοσπονδίες να σβήσουν την φλόγα που καίει...